Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Keten tohumunun pek çok özelliği bilinmesine rağmen insanlar tarafından en çok tercih edilme nedenleri;

-Kolesterolü ve vücutta bulunan yağ asitlerini düşürmesi , Pek çok kanser türüne iyi gelen bir destek gıdası olması Kabızlığa ve pek çok sindirim bozukluğuna iyi gelmesi, Unutkanlık ve psikolojik sıkıntılara iyi gelmesi, Şeker hastalıklarında ve kan şekerinin ayarlanmasında rol oynamasında ,Pek çok deri hastalığının düzenlenmesinde, Yaraların ve pek çok lezyonun kısa bir süre içerisinde iyileştirilmesinde, Solunum yolu rahatsızlıklarının aktif tedavisinde ve akciğer rahatsızlıklarında Derilerin ve benzer organların tedavi edilmesinde keten kullanılmaktadır.

Keten tohumunun kullanıldığı yerler nerelerdir?

1- Çok yüksek oranlarda omega 3 içermesinden dolayı tercih edilmektedir.

Keten tohumunun yüksek oranlarda omega 3 içerdiği bilinmektedir. Omega 3 ün genel özelliklerine değinmek gerekirse yağ asitlerinin arasında en esnek özelliği bulunan cinsidir. Hücre zarının daha esnek bir yapı göstermesini sağlamaktadır. Bu sebepten omega 3 sıklıkla tercih edilir. Ayrıca kalp ve damar dostudur. Omega 3 ün temel faydası aşırı yağlı yemeklerin damarlarda birikerek tortu oluşturmasını engellemesinde yatmaktadır. Yüksek miktarlarda dokuları besleyerek kayganlık sağladığından dolayı damarlarda birikme tortu oluşmasına izin vermemektedir. Bu sebepten dolayı her yaşta tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle 40 yaşın üzerinde tüketilmesinin büyük artıları olacaktır. Balık sevmeyen insanlar tarafından omega 3 kaynağı olarak kullanılmasının da büyük artıları olacaktır. Bu özelliğinden dolayı kurtarıcı olarak da nitelendirilebilir.

2- Keten Tohumunun Zayıflatıcı Etkisi de Bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda keten tohumunun insanlar üzerinde oldukça önemli etkilere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu etkilerden en önemlisi zayıflatıcı etkisidir. Bu özelliğini tokluk hissi vermesinden almaktadır. İkinci etkisi ise sindirim sistemine sağladığı olumlu etkilerdir. Oldukça kısa bir süre içerisinde sindirim sistemini düzenlemektedir. Bu sayede pek çok özellik bakımından büyük artılara neden olmaktadır.

3- Keten Tohumu Yüksek B12 vitamini içeriğine sahiptir.

İnsan vücuduna dışarıdan alınması gereken en önemli vitamin B12 vitaminidir. Bu vitamin pek çok hayati fonksiyonu düzenlemekte ve deri rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu sebepten B12 vitaminin dışarıdan insan vücuduna alınması büyük bir önem taşımaktadır. Et yemeyi sevmeyen insanlar açısından da keten oldukça önemlidir.

Keten tohumunu nasıl tüketilmelidir?

Bilindiği gibi keten pek çok şekilde tüketilebilir. En fazla yağ şeklinde küçük taneler halinde tüketilmelidir. Öğütülmüş haldeki keten tohumları da kullanılabilir. Bu şekilde kullanılacak olan keten tohumları bir kap içerisine alınarak kullanılabilir. Bu şekilde yaklaşık olarak otuz gün kadar tazeliğini korumaktadır. Keten tohumunu ilk aldığınız gün gibi kullanmak istiyorsanız ıslak bir pamuk içerisine koyarak daha uzun bir süre muhafaza edebilirsiniz.

Almış olduğunuz keten tohumlarının tazeliğinden şüphe ediyorsanız. Birkaç adet keten tohumunu pamuk arasına koyarak çimlenmesini bekleyebilirsiniz. Tohumlar çimlenmeye başladıysa tazedir. Kesinlikle çimlenmeye başlayan tohumları tüketmeyiniz.Ketenleri yağ halinde tüketmek istiyorsanız da bu yağ paketlerini güvenilir kaynaklardan temin etmiş olmanız oldukça büyük bir önem arz etmektedir.Tane olarak alınan keten tohumlarının sindirim faaliyetlerini düzenlediği bilinmektedir. Fakat sert bir şekilde alınmış tohumların pek kolay öğütülmediğini bilmenizde büyük bir fayda vardır. Bu duruma rağmen yinede tüketmek istiyorsanız, sindirim faaliyetleriniz de bozukluk yaşanırsa tüketmeyi yarıda kesmek zorunda kalabilirsiniz.

Yağ halinde: Keten tohumunu yağ olarak kullanmak istiyorsanız küçük şişelerde güvenilir markalardan tercih etmeniz büyük bir önem taşımaktadır. Bu şişeler pek çok firma tarafından üretilmektedir. Ama ek olarak bazı maddelerin yerleştirilip yerleştirilmediği yalnızca labaratuar ortamında fark edilmektedir.

Öğütülmüş olarak satılan keten tohumu: Keten tohumu tercih edilirken en fazla dikkat etmeniz gereken husus öğütülmüş olarak satılan keten tohumlarıdır. Çünkü en tehlikeli olanları da bunlardır. Ne zaman öğütüldükleri hakkında pek bilgi sahibi olmanız mümkün olmamaktadır. Bu sebepten keten tohumu tercih edilecekse öğütülmüş olanlarına önem verilmesi gerekmektedir. Biraz önce anlattığımız gibi çimlendirerek tazeliğini kontrol edebilirsiniz.

Sıvı halde: Keten tohumunun demlenmesi ile elde edilen bu yönteme özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Tüketilebilecek miktardan fazlası zararlı olmaktadır. Yine aynı şekilde belirli bir oranın üzerinde bekletilmesi de zarara neden olmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken hususlar:

Keten tohumunu kesinlikle küçük yaşlardaki çocuklara vermemeniz gerekmektedir. Eğer kullanmak istiyorsanız miktarını az tutmanız büyük bir önem teşkil etmektedir.

Keten tohumunun fazla kullanılması bayanlarda selülit gibi problemlere neden olmaktadır.

Hamile bayanlarda bazı rahatsızlıklara neden olduğu tespit edilmiştir. Bu sebepten dolayı işlem yapılmadan önce özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Keten tohumunun bir mucizeye yol açmayacağını bilmenizde fayda vardır. Sadece şifalı bir bitki gözüyle bakmanız faydalı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.