Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir?

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir?

Çakşır otu ülkemizde yabani olarak yetişen boyu iki metreyi bulan bir ot çeşididir. Genellikle Anadolu’da özellikle Akdeniz bölgesinde yaygın olarak yetişmektedir. İçerisinde nişasta ve uçucu yağlar barındırır. Sağlık açısında çok faydalı olduğu bilinen çakşır otu antik dönemlerden beri tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Özellikle Anadolu’da hayvanlara bu ottan yedirildiğinde doğurganlığı arttırdığı görülmektedir. Günümüzde insanlar tarafından da güvenle kullanılmakta olan çakşır otu tedavi edici özelliklerini göstermektedir.

Çakşır Otunun Faydaları

Çakşır otunun en bilinen özelliği cinsel gücü arttırdığıdır. Doğal afrodizyak etkisi ile erkekler tarafından kullanılabilmektedir.

Cinsel performans kaybı ya da cinsel isteksizlik yaşayan insanlar çakşır otu sayesinde bu sorunlardan kurtulmaktadırlar.

Kasları kuvvetlendirerek kas ağrılarının giderilmesine olanak sağlar,

Sinirleri rahatlatmaya yardımcıdır,

Astım bronşit ve göğüs darlığında rahatlatıcı etki gösterir.

Doğurganlığı arttırdığına dair görüşler vardır. Yapılan araştırmalara göre çakşır otu erkeklerde sperm sayısını, kadınlarda ise yumurta kalitesini arttırmakta ve kadınların daha kolay gebe kalmasını sağlamaktadır.

Bu özellikleri sayesinde çocuğu olmayanlara ya da doğurganlıkla ilgili sorunları olanlara umut olmuştur. Çakşır otu kullanarak hamile kalan ve tüp bebek yaptırmak zorunda kalmayan çok sayıda insan vardır. Bu tip yaşanmışlıklar yaygınlaşınca şifa marketlerde en çok aranan ürün haline gelmiştir.

Çakşır otunun kullanım alanı oldukça geniştir. Genellikle bitkinin çiçek ve yaprakları kurutularak kaynatılır ve çay olarak tüketilir. Anadolu’da da kadınlar bu otu yemeklerde kullanırlar. Suda haşlayarak acısını aldıkları çakşır otunu hanımlar yemek olarak pişirirler.

Sadece bitkisi değil çakşır kökü de sıklıkla kullanılmaktadır. Kökleri toz haline getirilerek peynirlere karıştırılarak tüketilebilmektedir. Aynı zamanda bu toz bal ile karıştırılır ve çakşırlı macun hazırlanır. Bu macuna aktarlarda sıklıkla rastlamak mümkündür.

Çakşır bitkisinden hazırlanan şurup ve toz gibi farklı ürünler de şifa marketlerinde satılmaktadır. Güç ve enerji veren çakşır otunun bilinen çok fazla yan etkisi yoktur ancak yine de doktor kontrolünde kullanılması ve hamile bayanların kullanmaması tavsiye edilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.