Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Ballıbabagiller familyasına mensup olan biberiye, bu ismini tadındaki acılığa borçludur. Tipik bir Akdeniz bitkisi olmasına rağmen, iklimine uymayan bölgelerde dahi yetişebilmektedir. Ancak elde yetiştirilmesi biraz daha özen isteyen bir bitkidir. Eski zamanlardan bugüne bir baharat olarak kullanılan biberiye, tıpkı o zamanlardaki gibi günümüzde de sadece baharat olarak değil, şifalı bitkiler arasında yer alarak da adından söz ettirmektedir.

Yukarıya doğru uzanan dik bir gövdeye sahip olan biberiye her mevsim yeşil kalabilen bir bitkidir. Gövdesi yoğun şekilde yapraklarla doludur ve bu yapraklar adeta birer çimen tanesi gibi incedir. Ancak yapraklar gövde üzerinde çok sık olarak çatallaşmış halde bulunur.Her mevsim yeşil kalabilme özelliği sayesinde biberiye yaprakları istenilen herhangi bir zamanda toplanmaya elverişlidir.

Yapraklarının yanı sıra çiçeklerinin de toplanarak kullanılması mümkündür. Ancak bitki kurutulmak isteniyorsa bir nebze özenli davranılmalıdır. Zira ya yapay olarak kurutulmalı ya da güneş ısısıyla fakat gölgede kurutulmalıdır. Kuruma işlemi tamamlandıktan hemen sonra da muhafaza altına alınması gerekir. Bu şekilde yapıldığı takdirde biberiyenin faydaları azami oranda yararlı olabilecektir.

Kurutulan biberiye yaprakları veya çiçeklerinin kaynatılması ile biberiye çayı elde edilebilir. Çayı dâhili kullanım için ideal iken, biberiye yağı da haricen kullanıma elverişli bir niteliktedir. Ayrıca biberiye kullanılarak üretilen bitkisel ürünler de bundan elde edilecek faydalardan yararlanma açısından oldukça etkilidir.

Biberiyenin Faydaları

  • Vücutta tansiyonun dengede tutulmasına yardımcı olur,
  • Kalbi destekleyen yapısı ile kalp hastalıkları ve kalp krizine karşı etkilidir,
  • Cildin gençleşmesine katkıda bulunur,
  • Astım gibi göğüs hastalıklarının tedavisinde rahatlatıcı rol oynar,
  • Gerek dâhili gerekse harici kullanımı iltihapların iyileşmesini hızlandırır,
  • Baş ağrısının şiddetini azaltmaya yardımcı olur,
  • Haricen biberiye yağı sürülmesi ile morluk ve şişlikler giderilebilir,
  • Yine harici kullanım ile ağrıyan eklemlere masaj yapılarak bu ağrılar dindirilebilir,
  • Yoğun kepek sorunu yaşayanlara da biberiye yağı hayli yardımcı olmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.