Bergamotun Faydaları Nelerdir?

Bergamotun Faydaları Nelerdir?

Bergamot esas ismiyle citrus bergamia sedefotgiller familyasına aittir ve bir narenciye türüdür. İlk olarak Hindistan da kullanılan bu bitki Türkiye’de Adana, Mersin, Antalya, Hatay gibi yörelerimizde de yetişmektedir. Ülkemizde nadir olarak bulunur ve insanlara sağladığı yararlar nedeniyle şifalı bitkiler safında yer alır. Yapraklarının çok koyu yeşil olması onu diğer ağaçlardan ayırır ve kolayca bulunabilmektedir. Ortalama 4 metre boyuna kadar büyüyebilmektedir. Yaprakları uzun ve koyu yeşildir. Dalları seyrek ve kısa dikenli olarak büyür. Çiçekleri beyaz renkli olup, meyveleri armuda benzemekte, 5-7 santimetre çapında iç kısmı ekşi fakat lezzetli, 8-10 dilimli, kabuğu ise limon sarısı renginde olmaktadır. Acı fakat hoş bir kokusu vardır.

Bergamot bitkisi tatlı olduğu için kişiye hem tatlandırıcı ilavesi yapma zahmetinden kurtarır hem de gayet güzel bir damak tadı sağlar.

Bergamot çayı tohumundan ve yapraklarından yapılabilmektedir. Normal çay yapar gibi yapılır. Yaprakları ya da tohumu çaydanlığa atılıp uzun süre kaynatılması tadını daha iyi yapacaktır. Uzun süre ve yüksek dozda kullanmak bazı yan etkileri beraberinde getirebilmektedir. Bu yan etkiler rahim kasılmaları, adet düzensizliği şeklinde nüfus edebilir. Bu nedenle çayını pek sık tüketmemek gerekir.

Bitkisel tedavi olarak kullanılabilen bergamot ayrıca sofralarda salata olarak ve et yemeklerine katılarak da kullanılabilir.

 

Bergamot Faydaları

* Yağlı ciltlerin bakımında, sinek ısırıklarında, sivilcelerde faydalıdır.

* Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.

* Tohumu kurutulup saklanır, zehirlenmelerde ve zehirli hayvan sokmalarında ezilerek suyla karıştırıp içilmesi şifalıdır.

* Soğuk algınlığına iyi gelerek boğaz ağrısını azaltır.

* Bayanların korkulu rüyası aybaşı ağrılarını dindirir.

* Gaz çıkarmada zorlanan kişilere yardımcı olarak midedeki fazla gazı çıkarmaya yardımcı olur.

* Mide bulantısını azaltır.

* Yaprakları etrafa kolonya kokusu salar.

 

Bergamot yağı depresyona giren kişilere karşı oldukça etkilidir arıca egzama tedavisinde kullanılır. Rahatlatıcı etkisi uyku bozukluğu çeken kişilerin yardımına koşar. Güzel koku veren esans yerine kullanılabilir. Yoğunlaştırılmış formunu cilde sürülmemelidir, yanıklara sebep olabilir. Bunun için yumuşatıcı yağlarla birlikte kullanılmalıdır. Kullanım sonunda güneşe çıkılmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.