Balkabağının Faydaları Nelerdir?

Balkabağının Faydaları Nelerdir?

Balkabağı; kalsiyum, fosfor, demir mineralleri açısından oldukça zengin ve bol lifli bir meyvedir. İsmini de taşıdığı; kabakgiller familyasından gelen balkabağı, turuncu renkli bir top görünümünde yetişmektedir. Türkiye’de sıklıkla tatlı yapılmak amacıyla kullanılmasına rağmen, yurtdışında çeşitli törenlerde süsleme malzemesi olarak kullanıldığı da görülmektedir. Genellikle yerde yayılma şeklinde yetişen balkabağı, büyük sarı çiçeklere ve yine büyük yeşil yapraklara sahiptir. Bunların yanı sıra turuncu renkteki topun içerisinde çok sayıda küçük kabak çekirdeği sıralanmış halde bulunur.

Balkabağı, binlerce yıldır şifalı bitkiler arasında adı geçen bir meyve olmuştur. Çok eski zamanlardan beri balkabağının faydaları bilinmekte, bu sebepten ötürü de balkabağı; bitkisel tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Özellik lifli gıdaların sindirim sisteminin çalışmasına olan katkıları düşünüldüğünde balkabağının sağlık açısından ne derecede faydalı olduğu daha kolay anlaşılabilir. Dolayısıyla bu kadar uzun süredir bir şifa kaynağı olarak tüketilmesine de şaşırmamak gerekir. Balkabağının söz konusu faydalarını sıralamak istersek ilk olarak şunlardan bahsedebiliriz;

  • Kandaki yağ oranını düşürmek için oldukça kullanışlıdır,
  • Kuvvetli bir antioksidan olma özelliğine sahiptir,
  • Birçok kanser türü için anti-kanserojen etkileri bulunmaktadır,
  • Bol lifli yapısı sayesinde kabızlık sorununa karşı çok etkilidir,
  • Yine lifli olması, şişkinlik problemine karşı da çözümler sunmasını sağlar,
  • Yapısındaki mineraller sayesinde cildi besleyici ve onarıcı etkileri bulunmaktadır,
  • Kalp ve damar hastalıklarının tedavi sürecine olumlu katkılar sağlar,
  • Vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırarak kanın temiz kalmasını sağlar,
  • Yüksek tansiyon şikâyeti olanlar için tansiyonu düşürücü etkileri bulunur.

Tüm bunlarla birlikte kabak çekirdeği de tam bir mineral kaynağı olmaktadır. Yukarıda sayılan faydalardan istifade edebilmek için balkabağının her hangi bir şekilde tüketilmesi kâfi olacaktır. Balkabağı katkılı bitkisel ürünler de bu gruba dâhildir.

Ancak balkabağı genellikle kabuğunun soyulmasındaki zorluk sebebiyle alış veriş merkezlerinde açık bir şekilde kabuğu soyulmuş halde satılmaktadır. Bu şekilde tüketilmesi halinde, yeni soyulmuş bir balkabağı kadar faydalı olamayacağı belirtilmektedir. Bu sebepten ötürü, meyvenin tüketilmesi esnasında bilhassa soyulmamış olarak alınmasına dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.