Baldıran Otunun Faydaları Nelerdir?

Baldıran Otunun Faydaları Nelerdir?

Baldıran otu, maydanozgiller ailesinden bir bitkidir. Kimi zaman şeytantersi, yılan otu, baldırgan gibi isimlerle bilindiğine rastlanılabilir. Akrabası olması sebebiyle görünümü maydanoza oldukça benzemekte, hatta kimi zaman maydanoz ile baldıran otu karıştırılabilmektedir. Ancak büyük oranda benzemekle beraber birbirlerinden ayırmaya yarayan ciddi farklar da mevcuttur. Örneğin baldıran otu kimi zaman çok uzun boylu olabilmektedir. Bilindiği üzere maydanozun böyle bir yetisi yoktur. Ayrıca baldıran otu, boyunun en üstünde bir tutam çiçek de açmaktadır.

Safi yaprak görünümünden ibaret olan maydanozda yine böyle bir özellik gözlenmez. Fakat iş yaprak konusuna gelince ciddi anlamda iki bitki de benzerlikler arz etmektedir. Bu benzerliğe sıkça değinmemizin sebebi ise aslında bir tehlikeden kaynaklanmaktadır. Baldıran otu ile maydanozu karıştırmak, kimi zaman ölümlere dahi yol açabilmektedir. Çünkü baldıran otu, esasında zehirli bir bitkidir. Kaynatılması ile bu zehirli etkinin ortadan kalktığı bilinse dahi, kesinlikle ve kesinlikle kullanımının bir bilene danışılmasında azami fayda vardır.

Baldıran otunun bir haddi aşan kullanımı ile (ki bu sınır yaklaşık olarak 6 gram şeklinde bilinmektedir) ölümlere, kalıcı sakatlıklara neden olduğu bilinmektedir. İnsanlar için böyle olmakla birlikte, hayvanlarda daha da düşük seviyede bir tüketim ölümle sonuçlanabilir. Bu sebeplerden ötürü, baldıran otunun kullanımında çok dikkatli olmak gerekmektedir.

Tüm bunlara rağmen, baldıran otu şifalı bitkiler olarak bilinen türler arasında da yer almaktadır. Zira bitkisel tedavi açısından etkili olan baldıran otunun faydaları, bu durumun haklılığını gözler önüne sermektedir. Söylediğimiz gibi; kullanımında çok dikkatli olunması gereken baldıran otu, fayda bakımından şu tip özelliklere sahiptir;

  • Epey tesirli bir ağrı kesici olması,
  • Kişiyi sakinleştirici etkileri bulunması,
  • Prostat tedavisine katkıda bulunması,
  • Haricen kullanımı ile uyuz hastalığına karşı etkili olması,
  • Yine haricen kullanımı yoluyla çıban türü sorunlara çözümler sunması,
  • Epilepsi hastalarının tedavi sürecine yardımcı olması,
  • Bir başka harici kullanım alanı olarak saç dökülmesine karşı kullanılması.

Bu sayılanlara birçok ek yapılabileceğini de bildirmeliyiz. Ancak tekrar tekrar hatırlatılması gereken yegâne nokta bu bitkinin çok tehlikeli derecede zehir içeriyor olmasıdır. Bu sebeple kendiniz ve çevrenizdekilerin sağlığı açısından hem bir bilen vasıtasıyla kullanmak, hem de dikkatle muhafaza etmek gerekmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.