Altınbaşak Otunun Faydaları Nelerdir?

Altınbaşak Otunun Faydaları Nelerdir?

Altınbaşak otu sarı renkli ve tüylü bir bitkidir. Boyu 60 cm civarındadır. Yahudi otu olarak da anılan bu bitki genellikle sağlıklı yaşam ve hastalıkların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Bu amaçla yetiştiricilik faaliyetinin de yapıldığı bilinmektedir. Bitkinin kökeninin Amerika olduğu bilinmektedir.

Altınbaşak otu kurutularak kullanılır. Genellikle çay halinde tüketilir. Macun veya diğer biçimlerde kullanılmaktadır. Şifalı bitkiler kategorisi altında tüm dünyada kendini kanıtlamış bir bitkidir. Özellikle böbrek tedavisinde kullanılmakla birlikte pek çok kullanım alanları da bulunmaktadır.

Bitkisel tedavi amacıyla kullanılan bitkiler içinde bu otun adı sıkça geçmektedir. Ucuz ve güvenilir bitkiler arasında yer almasına rağmen çeşitli biçimlerde hakkında kara propaganda da yapılmaktadır. Halk arasında ününü çok sayıda kişinin tedavisine sunduğu katkıdan almaktadır. Bu gün dünyanın pek çok yerinde bu bitkiden elde edilen çaylar ve diğer ilaçlar tüketilmektedir. Çeşitli ilaç firmaları tarafından Altınbaşak otu kullanımıyla ilgili araştırmalar yapıldığı bilgisi duyurulmaktadır.

Altın başak otu ülkemizde yeni duyulmaya başlamıştır. Besin takviyesi biçiminde kullanılan biçimleri daha çok tercih edilmektedir. Yapraklarının açık havada kurutulmasıyla elde edilen tozlardan yapılan çay çok sayıda hastalığın devası olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden çeşitli basın yayın organlarında ve halk arasında ismi sıkça telaffuz edilen bir bitkidir.

Altın başak otu olarak piyasaya sürülen ürünleri güvenilir firmalardan satın almak yararınıza olacaktır. Gerçek Altınbaşak otu, doğal ortamlarından doğal yöntemlerle toplanılmalı, doğal tüketim biçimlerine uygun olarak satılmalıdır. Bu sayede bitkiden alınacak fayda maksimize edilecektir. Bu durum aynı zamanda oluşabilecek çeşitli rahatsızlıkların da önünü kesecektir. Böbrek yetmezliği bulunanların bu bitkiyi ve bitkiden elde edilen ürünleri uzman tavsiyesiyle tüketmesi önerilmektedir.

Altınbaşak otunun faydaları

Altınbaşak otunun faydaları saymakla bitmez. Yukarıda da bahsedildiği gibi ilk ve en önemli kullanım alanı böbreklerin tedavisi içindir.

Bu bitki çok güçlü bir söktürücüdür. Eğer ciddi gaz sıkıntısı çekiyorsanız kısa zamanda sancılarınızı dindirecektir.

Söktürücü özelliği sayesinde idrar ve büyük tuvalet ihtiyacına da çözüm bulmaktadır.

Ruhsal veya depresif sorunlarda rahatlatıcı etkisinden söz edilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.