Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aloe vera, zambakgiller familyasına ait, dolgun ve yeşil yaprakları olan tıpta ve kozmetikte sıkça kullanılan şifalı bitkiler arasında yer alır. Aloe vera Türkiye’de sarısabır yahut öd ağacı gibi isimlerle bilinir.  Kökeni  Afrika’ya dayanan bu mucizevi bitkinin sıcak iklim şartları altında yetişmesi nedeniyle ülkemizin güneyi ve güneybatısında da yetiştiği de görülmüştür.

Yaz mevsiminde kırmızı ya da sarı renkte çiçek açan aloe vera bitkisinin,  genel olarak yaprakları ve içerisindeki aloe vera jeli olarak bilinen sıvısı kullanılır. Yaprakları içerisinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu 22 amino asitten 20’sini barındırmakla birlikte Kolin, Folik Asit, A, C, B1, B2, B6, B12, E, vitaminlerini de içerir.

Özellikle yanık ve yara tedavisinde, sindirim sistemi rahatsızlıkları ve bağırsak enfeksiyonları çözümünde kullanılan aloe vera, eski çağlarda kullanılmış olup günümüz bitkisel tedavi yöntemlerinde en sık kullanılan bitkiler arasındadır.

Aloe Vera Faydaları

* Özellikle cilt yanıkları ve lekelerinde etkili olduğundan kozmetikte aloe vera yağı, deri üzerinde harici olarak kullanılır.

* Egzama, sedef, cilt ülseri gibi zührevi hastalıkların bitkisel tedavisinde kullanılır.

* Kabızlık giderici etkisiyle sindirim sisteminin düzene girmesinde yardımcı olur.

* İçerdiği amino asit ve vitaminlerin etkisiyle mide ve bağırsak problemlerinin çözümünde kullanılır.

* Böcek sokmalarında etkilidir.

* Ameliyat sonrası vücuttaki ağrı ve şişlikleri gidermeye yardımcı olur.

* Aloe vera antikor oluşumunu destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden enfeksiyon tedavisinde kullanılır ve vücuda zindelik verir.

* Cildin nem ayarının düzenlenmesinde yardımcı olur.

* Saç dökülmesi, saçlı bölgede kepeklenme ve yağlanmayı azalttığı bilinmektedir. Kepek ve saç dökülmesini önlemek için bir miktar sirke ile aloe vera jeli karıştırılıp saça masaj yaparak uygulandığında saç dökülmeleri ve kepeklenmelerinde önemli ölçüde azalmalar görülür.

* Aloe vera alyuvar oluşumunu hızlandırarak kanser tedavisinde umut vadetmektedir.

* Işın tedavisi gören hastalara tedavinin yan etkilerini ve ağrılarını gidermek amacıyla aloe vera suyu kullanılabilir.

Kullanımı M.Ö. 3500 yıllarına kadar dayanan bu mucizevi bitki, faydaları nedeniyle sık kullanılan bitkisel ürünler içinde yer alır. Günümüzde faydaları anlaşılan ve ticari amaçla üretimine başlanan aloe vera bitkisi eski çağlarda yara iyileştirici olarak ve güzellik terapilerinde kullanılmıştır.

Doğal tedavide özellikle aloe barbadensis kullanıldığından, diğer türlerle karıştırılıp yanlış kullanıma yol açmaması amacıyla bir uzman yardımıyla kullanılması önerilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.