Aromaterapi Nedir? Aromaterapi Yağları Nasıl Kullanılır?

Aromaterapi Nedir? Aromaterapi Yağları Nasıl Kullanılır?

Aromaterapi bitkisel uçucu yağlar ve onların kokuları ile yapılan doğal bir tedavi yöntemidir. Bitkisel yağların tedavi edici özelliğinden faydalanılır.   Eski Çin, Eski yunan ve Eski Mısır uygarlığından beri kullanılan aromaterapinin 6000 yıllık geçmişi bulunmaktadır.

Aromaterapide doğal bitki yağları kullanılır. Aromaterapide bitki yağlarını kullanmanın 4 farklı metodundan bahsedebiliriz:

  • Masaj: Bitki yağları ile masaj yapmak, aromaterapinin en bilinen kullanım şeklidir.
  • Kompres: Soğuk veya sıcak kompres şeklinde uygulanır.
  • Derin Nefes (İnhalasyon): Sıcak suyun içine bir kaç damla uçucu bitki yağı damlatılır. Başın üzerine havlu kapatılarak buharından derin nefes alınmak suretiyle uygulanır.
  • Banyo: Bitki yağları banyo suyuna katılarak banyo uygulaması yapılır.

Vücut için bazı aromaterapi yöntemlerinden bahsetmek istiyoruz.

Saç ve Saç Derisi Önemli Yağlar: Jojoba ve zeytinyağı

Aromaterapi İçin Yağlar: Biberiye, lavanta, kekik, çay ağacı yağı ve bergomat çayı

Kuru Saçlar İçin: Bir kabın içerisine biberiye, lavanta, bergomat ve kekikten beşer damla koyun. 25 gr su ile karıştırın. Bu karışımı saç derinize sabah ve akşam olmak üzere sürün.

Faydaları: Saçların daha hızlı uzamasını sağlar ve güçlendirir.

Yüz İçin Önemli Yağlar: Badem, jojoba, üzüm çekirdeği ve aloe vera

Aromaterapi İçin Yağlar: Limon, nane, lavanta ve sardunya çiçeği yağı

Kuru Ciltler İçin: 5 ml suyla 3 yemek kaşığı yeşil kili karıştırın ve lavanta, limon, sardunya çiçeği ve nane yağlarından 3’er damla içerisine koyun. Yüzünüze ve boynunuza göz çevresine gelmeden bu karışımı uygulayın. Kurumasını bekleyin ve kuruyunca soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

Yüze Sauna Uygulaması: İkişer damla kullanılabilecek yağların hepsinden kaynamış suyun içerisine damlatın. Yüzünüzü temizledikten sonra bir havluyla kafanızı kapatarak üç dakika kadar bu karışın buharına tutun. Yüzünüzü sonra ıslak bir mendille silin ve soğuk suyla yıkayın.

Faydaları: Cildinizi yeniler ve yüzünüzün yağ oranını dengelemeye yardımcı olur.

Ayaklar İçin Önemli Yağlar: Üzüm çekirdeği yağı, aloe vera.

Aroma Terapi İçin Yağlar: Çay ağacı, nane, ananas, lavanta ve selvi yağı

Ayak Banyosu: Lavanta, ananas, selvi yağı, çay ağacı ve nane yağından ikişer damla bir kabın içerisine boşaltın. Bu karışımın olduğu suyun içerisine ayaklarınızı sokun ve 10-15 dakika kadar bekletin.

Faydaları: Bu karışım özellikle yorgun ayaklara iyi gelecektir ve ayak derinizin yumuşamasını sağlayacaktır.

Vücut İçin Önemli Yağlar: Aloe vera, ayçiçeği, üzüm çekirdeği, fındık yağı, zeytinyağı

Aromaterapi İçin Yağlar: Melisa, lavanta, limon, greyfurt, mandalina

Banyo İçin: Aloe vera, ayçiçeği, üzüm çekirdeği, fındık yağı, badem yağı, zeytinyağından 50 ml olacak şekilde beşer damla da mandalina, lavanta, limon, melisa yağından ekleyin. Bu karışımı vücudunuza uygulayın ve beş dakika kadar bekleyin. Daha sonra vücudunuzu duş jelinizle yıkayın. Bu karışımı isterseniz küveti suyla doldurup, içerisine suyu katarak da uygulayabilirsiniz.

Faydaları: Bu karışım vücudunuzun nemlenmesini sağlayarak erken yaşlanma belirtilerinin de oluşmasına engel olacaktır. Kendinizi ayrıca rahatlamış ve daha enerjik hissedeceksiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.