Çabuk Yağlanan Saçlar için Bitkisel Çözümler

Çabuk Yağlanan Saçlar için Bitkisel Çözümler

Saçlarımız bizim dış görünümüzü bütünleyen en önemli unsurlardan birisidir. Saçlarımız dışarıdan ne kadar dolgun, parlak ve canlı görünürse bizim için o kadar kendimize güven vermektedir.

Saçların yağlı olması aslında önemli  cilt sorunlarından birisidir. Çünkü saç yağlı olmaz, saç derisi yağlı olur ve bu durum saçların yatık, cansız ve kepekli olmasına sebep olabilir. Saçlı derideki yağ saçlara doğru yayılınca saç yağlanması kaçınılmaz bir hale gelir.

Saçlarda oluşan yağlanmanın bir çok önemli sebebi vardır; bunlar kullandığımız şampuanlardan dolayı olabilir, beslenme alışkanlıkları, genetik durum, sağlıksız beslenme ve sosyal yaşam biçimi gibi bir çok unsurların etkisi vardır. Öncelikli olarak saçlarınızı hergün yıkamaktan kaçının ve ılık su ile yıkama yapın. Peki neden? Bu sorunun cevabı şu şekildedir, çok sert kimyasallar içeren şampuanlar ile saçları hergün yıkamak saçlı derideki nem dengesini bozacağı için cilt altındaki hücrelerin daha fazla çalışmasına ve bu sebeplerde aşırı sebum üretmesine sebep olacaktır. Saç derisinin belli bir ph derecesi vardır, bu denge bozulursa yağ hücrelerininde nem üretme dengesi bozulacaktır.

Çok sıcak su ile saçları yıkamamak gerekir. Eğer saçlar aşırı sıcak su ile yıkanırsa aynı şekilde kıl folüküllerine zarar verir ve aynı şekilde yağ hücrelerinin de anormal çalışmasına zemin hazırlayabilir. Ilık su ile saç yıkamak en ideal saç yıkama biçimidir. Mümkünse organik şampuanlar kullanmaya özen gösterin.

Yağlı saçların gün aşırı yıkanması da uygun olabilir, ama şampuandan önce, saçlı derinin ılık su ile yıkanması ve yağdan arındırılması gerekir. Yağdan arınan saçlar, sonra şampuanla yıkanması en uygun yıkayış biçimidir. Hatta ılık su ile yıkanıp, son durulamayı soğuk suyla yaparsanız yağlı saçlar için ideal bir yıkama yöntemi olur.

Çabuk Yağlanan Saçlar için Bitkisel Kürler ;

  • Biberiye bitkisi,
  • 1 tatlı kaşığı kekik,
  • 1,5 su bardağı kaynar su

Bu malzemeleri kaynar suda  demleyin. Karışımı bir süre bekletin ve ardından saç diplerine iyice yedirin.

4 tane yumurta çırpılarak saçlara hafifçe masaj yapılır. Bu şekilde saçlarda 15 dakika bekletilir. Daha sonra da saçlarımızı yıkamalıyız. İsteğe bağlı olarak bir bardak konyak ile bir bardak gül suyu karıştırılarak da durulayabilirsiniz..

1 litre suya iki tutam sarı kantaron yaprak ve ezilmiş kökü, iki tutam ısırgan otu yaprağı karıştırılarak saçlara ve diplerine uygulayabilirsiniz.

Saçlarımıza elma sirkesi de çok iyi gelir kafamızı elma suyu ile 5 dakika yıkarsak saçlarımız daha parlak ve yağlanmasının azalacağını göreceksiniz.

Eğer çok aşırı bir saç yağlanma durumu varsa eczaneden konazol, nizoral veya ketoral şampuan da kullanabilirsiniz. Haftada 3 defa saçlarda 5 dakika yıkayıp durulayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.