Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekeleri; Vücudumuzun bazı bölgeleri diğer bölgelere göre çok daha fazla direk güneş ışığına maruz kalır. Bu bölgeler dekolte bölgesi, sırtımız, kollarımız ve omuzlarımız güneş ışığını direk olarak alan bölgelerdir. Güneş ışığını fazla alan ciltlerde zaman içerisinde oluşan küçük kahverengi lekeler ve bazı koyu renklenmeler meydan gelir.  Bugünkü yazımız içerisinde sizlere Güneş lekeleri nasıl geçerGüneş lekeleri neden olur ve Güneş lekelerini önlemek için sizlere bir takım bilgiler sunacağız.

Güneş Lekeleri Neden Olur

Güneş lekesi güneş ışınlarına maruz kalan cilt tabakalarında oluşan cilt hasarıdır. Bu lekeler eğer güneş ışınlarına 1 – 2 saat süre boyunca maruz kalınırsa sonuçları daha ağır olur. Deniz kenarında güneşlenirken, bir kafede otururken güneşe maruz kaldığınız zaman zarfında cildinizin aldığı ultraviyole ışınları güneş lekelerine sebep olur, ciltte lekelenme yapar bunun sonucunda ise ciltte oluşan lekeleri yok etmek için uzun bir süre tedavi etmek için uğraşırsınız.

Güneş ışınlarına maruz kalan ciltlerde önce kızarıklar oluşmaya başlar ve ilerki zamanlarda ciltte koyulaşma (melanin artışı) ve sonrasında yanma ile deri soyulması oluşmaya başlar. Zamanla cilt yüzeyinde kahverengi çil görünümlü lekeler oluşur. Bu tür cilt lekeleri tüm cildinizde olurken dekolte bölgesinde ve üst bölgelerde çok daha fazla olmaktadır.

Güneş lekeleri üst üste binerse bu izleri tedavi etmeniz daha zordur. Geçmiş yıllarda cildinizde oluşmuş küçük çil görünümlü lekeleriniz var ise ve cildinizi korumadan tekrar güneş ışınlarına çıkarsanız bu lekeler artık cilt altına işleme başlar ve zamanla bu cilt lekeleri çok daha büyük güneş lekelerine dönüşmeye başlar. Cildinizin eğer bebeksi lekesiz bir görünümü varsa bu ciltler görünüm olarak baya kötüleşir. Bu temiz cildinizin yerine lekelenmiş dalmaçya görünümlü bir cilt alır.

Güneş Lekelerini Önlemek İçin Öneriler

Güneşe çıkma saatlerinizi sabah ve akşam olarak ayarlayın. Özellikle güneşin en etkili olduğu saatlerde sabah 11 ile 4 arasında mümkünse çıkmayın. Bu saat aralığı güneş ışınlarının en etkili olduğu saatlerdir, güneş ışınları çok dik ve direkt olarak cildinize sızar. Sonuçta cildinizi korumazsanız 30 yaşından sınra ciltte kendini koruma yetisi giderek azalır ve cildinizin kırışması ve çok çabuk yaşlanması daha çabuk ve hızlı olmasına sebep olur.

Güneş ışınlarına fazlaca maruz kalan izler hemen geçmez, sivilce oluşumu başlar ve lekeler kolay kolay yok olmaz.

Her zaman yanınızda güneş koruyucu kreminizi taşımanız gereklidir. Her 2 – 3 saatte bir güneş koruyucu kreminizi cildinize sürmeniz şarttır.

Eğer evinize güneşli bir günün ardından gelirseniz hemen duş almalısınız. Vücudunuzu sabunla değil de jellerle yıkamalısınız.

Güneş ışınları direk cilde vurduğunda ciltteki doğal nemi alır. Bu sebepler güneşli bir günden sonra duş alırsanız cilt gerekli nemi sağlar ve ardından da güneş kreminizi sürmeniz cildinize çok fayda sağlayacaktır.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş lekelerini önleme yöntemleri hakkında sizlere yukarıda açıklama yaptık. Eğer geç kaldıysanız sizlere Güneş lekeleri nasıl geçer diye araştırma yapıyorsanız aşağıdaki bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Cildinizi 3 günde 1 leke olan bölgelere cilt temizleyici peeling yapın.  Cildinize iri ve sert olan bir kese ile yada ipek bir kese ile cildinize peeling yapabilirsiniz.

Cilt yüzeyindeki kir tabakaları ve ölü deriyi peeling yaparak ovalayın. Bu yöntem cildinizdeki ölü tabakanın daha hızlı olarak yenilenmesini sağlayacaktır ve alttan yeni deri tabakası ortaya çıkar ve ciltteki lekelerinizin birçoğu bu işlem ile yok olacaktır.

Peki cilt altından yeni deri tabakası nasıl gelecektir diye sorarsanız bunun cevabı cilt yenileyici ve besleyici bir losyon kullanmanız gerekir. Bu cilt ürününü peeling yaptığınız bölgelere sürün. Bu yöntemi her gün düzenli olarak yapın.

Sırt bölgenizde peeling işlemi yapmak için eğer yanınızda kimse yoksa iki ucu lif olan keselerden edinebilirsiniz. Bu liflerin üzerine peeling dökerek veya body scrub dökerek sırt bölgenizde olan ölü deri tabakasını temizleyebilirsiniz.

Güneş Lekeleri Ne Zaman Geçer

Güneşten dolayı oluşmuş izleri geçirmek için bu yöntemleri uygulamaya başladığınızda bundan sonra güneşe pek fazla çıkmayacaksınız. Eğer çıkarsanız bu yöntemlerin etkisi çok az olacaktır. Yaşınız 20′ lerdeyse 1. ayın sonunda ciltte oluşan lekelerden kurulabilirsiniz. Fakat 30 ve 4 0 yaşlarındaysanız en az 2 ay sonra sonuç alabilirsiniz.

Güneş lekelerini tamamen yok etseniz bile ileriki zamanlarda tekrardan oluşmaması için 4 günde 1 peeling yapmayı ihmal etmeyin ve cilt hücrelerinin yenilenmesi için mutlaka losyon sürün.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.